100 000 muslimer kan återvända hem på Sri Lanka

Under helgen slöts ett avtal mellan LTTE, de tamilska befrielsetigrarna och den största muslimska organisationen på Sri Lanka som innebär ett viktigt
steg framåt i fredsprocessen. Enligt nyhetsbyrån AFP sammanträffade LTTE:s legendariske ledare Velupillai
Prabhakaran med en delegation från SLMC, Sri Lanka Muslim Congress. Efter mötet var SLMC:s ledare Rauff Hakeem, förhoppningsfull och sade att de omkring 100 000 muslimer som fördrivits av LTTE under kriget nu ska
kunna återvända hem. Velupillai Prabhakaran hade också lovat att upphöra med gerillans skatteindrivning av muslimer som lever i LTTE-kontrollerade områden. SLMC ska också inkluderas i fredssamtalen mellan LTTE och
regeringen i Colombo.
Majoriteten av befolkningen på Sri Lanka är singaleser men vid sidan av den tamilska minoriteten finns också muslimerna, som utgör drygt 12 procent av befolkningen.
De senaste veckorna har de norska medlingsförsöken lett till vapenvila och de första stegen i en försoning. Förra veckan framträdde Velupillai Prabhakaran för första gången på 12 år vid en välbesökt presskonferens där 300 journalister samlades. Där talade han om fred och lovade att LTTE ska upphöra med att skicka ut självmordsbombare.
Huvudvägen A9, som går från Colombo till Jaffnahalvön, öppnades åter förra veckan. Det finns dock länder som inte är beredda att acceptera LTTE:s nya fredsvilja.
Indiens premiärminister A B Vajpayee sade enligt BBC förra veckan att förbudet mot LTTE inte kommer att lyftas i Indien. De tamilska tigrarna lyckades 1991 mörda Indiens dåvarande premiärminister Rajiv Gandhi. Kriget på Sri Lanka inleddes 1983 och minst 60 000 personer beräknas ha dödats.


AFP