Ursprungsfolk kan komma erkännas i konstitutionen
Ett erkännande av Australiens aboriginer och öborna från Torres strait i den australiska grundlagen ”är ett viktig steg i byggandet av en nation grundad på starka relationer och ömsesidig respekt” skriver Australiens premiärminister Julia Gillard, Labor, i ett gemensamt uttalande med landets justitiekansler och ministern för ursprungsfolk. För att göra detta tillägg i konstitutionen planeras en folkomröstning att hållas under pågående mandatperiod eller vid kommande allmänna val__.
Australien har en lång historia av diskriminering och förtryck av ursprungsfolk som fortsätter att göra avtryck i nutid. Enligt _nätverket för försoning [reconciliaction]_var det till exempel 13 gånger troligare att vuxna män med aboriginskt, eller annat inhemskt, påbrå satt i fängelse jämfört med andra australiska män år 2008. De australiska aboriginerna utgör idag bara cirka 2,7 procent av landets medborgare men de är överrepresenterade i siffror gällande drog- och alkoholmissbruk, arbetslöshet och sjukdomar. __
År 1991 påbörjade den australiska regeringen officiellt en process av försoning med att etablera ett råd för aboriginsk försonin__g. Den lagändring som nu föreslås är ett steg på vägen för att komma till rätta med de stora skillnader som existerar mellan olika grupper av australier idag.
För två år sedan skapade dåvarande premiärminister Kevin Rudd rubriker världen över när han framförde en nationell ursäkt till Australiens ursprungsfolk. Förlåtelsen gällde särskilt människorna i ”den stulna generationen” och dess anhöriga. Från och med mitten av 1800-talet till 1970-talet (officiellt 1869 till 1969) tvångsomhändertog regeringen barn vars föräldrar var ursprungsinnevånare. I rapporten Bringing them home från 1997 uppges att många av ”de stulna barnen”, som denna grupp av människor också kallas, utsattes för både psykiska och fysiska övergrepp.
Enligt australisk grundlag måste alla förslag till ändringar i konstitutionen antas i en folkomröstning. Fram tills nu har 44 omröstningar hållits varav endast åtta har gått igenom. År 1967 antogs två av dessa som fick stort genomslag för Australiens aboriginer. Över 90 procent av Australiens medborgare röstade då för att ursprungsfolket skulle inkluderas i den nationella folkräkningen och att regeringen skulle få utforma särskilda lagar för de australiska aboriginerna. En spridd missuppfattning är att denna omröstning gav australiska aboriginer medborgarskap och rösträtt men dessa två rättigheter har ursprungsinvånarna haft i nästan samma utsträckning som andra australier.
När Storbritannien år 1772 annekterade Australien blev alla, inklusive Australiens aboriginer, brittiska medborgare. Australiskt medborgarskap etablerades i och med _Nationality and Citizenship Act_år 1948. Formellt fick de australiska aboriginerna rösträtt av regeringen 1962 men även innan dess kunde alla som hade rätt att rösta i delstatsval delta i federala val (dock blev aboriginerna uteslutna från 1901 års federala val).
Totalt har tre ursprungsinvånare varit ledamöter i det australiska parlamentet. 58-årige läraren Ken Wyatt blev den förste i underhuset när han valdes in tidigare i år.
Läs mer
Amnesty Press om mottagandet av den nationella ursäkten i Australien (reportage)
Hur långt räcker en ursäkt? (21 mars 2008)
Amnesty om ursäkten till Australiens förlorade generation
Australia apologises for abuses of Indigenous (13 februari 2008)
Kevin Rudds tal (Youtube)
Sorry, Kevin Rudd's Apology to "The stolen Generation"
**Rapporten från Human Rights and Equal Opportunity Commission_
BBC |